Śródmieście (Żory)


Śródmieście, znane również jako Centrum lub Stare Miasto, stanowi kluczową dzielnicę Żor, położoną niemal w sercu tego dynamicznego miasta. Historia tej części Żor sięga czasów przedwojennych, kiedy to była to główna okolica, w której mieszkała połowa ówczesnych mieszkańców. Obecnie Śródmieście zachowuje swój kulturowy i historyczny charakter, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów.

W tej ważnej dzielnicy można znaleźć wiele istotnych miejsc, które są nie tylko atrakcjami turystycznymi, ale także centralnymi punktami życia społecznego Żor. Do najbardziej rozpoznawalnych z nich należy Żorski Rynek, który od lat stanowi serce miasta. Znajdujący się w pobliżu Ratusz z Urzędem Miejskim również odgrywa istotną rolę w administracji i życiu lokalnym.

Jednym z najważniejszych obiektów w tej okolicy jest Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, która nie tylko pełni funkcje religijne, ale także jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i społecznych dla mieszkańców Żor.

Historia

Historia Śródmieścia jest nierozerwalnie związana z nadaniem przez księcia Władysława opolskiego praw miejskich osadzie Sari, której łacińska nazwa stanowiła fundament dla rozwoju miejskiego. Powstała w ten sposób starówka, która była tylko częścią aktualnego centrum Żor.

W przeszłości, Żory były otoczone fosą oraz murami obronnymi, z których niektóre fragmenty przetrwały do dziś. Przez te mury, które były nie tylko symbolem obronności, ale również architektoniczną ciekawostką, można było przejść jedynie przez dwie bramy: Bramę Górną, zrekonstruowaną symbolicznie w październiku 2002 roku na ulicy Górne Przedmieście, oraz Bramę Dolną, której rekonstrukcję przeprowadzono w maju tego samego roku na rondzie koło MOK-u, w obrębie ulicy Dolne Przedmieście.

W obrębie Starego Miasta funkcjonowały trzy katolickie kościoły, jak również Żorska Synagoga, która została zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku. Mimo że Śródmieście było świadkiem wielu wydarzeń, nie szczędziło mu nieszczęść, w tym pożarów, które nękały tę okolicę. Po ostatnim z tych katastrofalnych pożarów w 1702 roku, społeczność żorska rozpoczęła obchody Święta Ogniowego jako formy upamiętnienia i reakcji na to tragiczne wydarzenie.

W ciągu lat 30. XX wieku, lokalne władze zdecydowały się na przygotowania, aby umieścić układ urbanistyczny Starego Miasta w Żorach, łącznie z murami obronnymi oraz kościołem parafialnym, w rejestrze zabytków. W tym okresie określano go jako „najbardziej jednolity pod względem zabytkowym na Śląsku”, co podkreślało jego wyjątkową wartość historyczną i kulturową.

Informacje ogólne

„Śródmieście Żor to obszar o bogatej historii, będący najstarszą częścią miasta, otoczony przez nowoczesne „betonowe Żory”. W tej wyjątkowej lokalizacji zachowało się najwięcej zabytków, które przyciągają turystów i mieszkańców. Liczba ludności w tej dzielnicy wynosi około 3 tysięcy osób.

Główna starówka w Śródmieściu jest otoczona przez pięć rond, a dojazd do niej możliwy jest pięcioma głównymi ulicami: Rybnicką, Za Fosą, Tadeusza Kościuszki, Dworcową oraz Aleją Wojska Polskiego. Warto zaznaczyć, że w tej dzielnicy zlokalizowany jest główny dworzec autobusowy oraz kolejowy.

Wschodnią granicę tej dzielnicy wyznaczają tory kolejowe, podczas gdy pozostałe ulice biegną wzdłuż zabudowy osiedli. Co więcej, Śródmieście Żor to także miejsce, w którym znajduje się jedyne kino, Miejski Ośrodek Kultury, a także Żorskie Muzeum, które wzbogaca lokalną ofertę kulturalną oraz Park Miejski, idealny do relaksu i wypoczynku.

Przypisy

  1. Michał Bulsa, Rejestr zabytków województwa śląskiego sprzed 1939 roku. Stan badań, „Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego” 2021, t. 13, s. 282.

Oceń: Śródmieście (Żory)

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:10