Parafia Miłosierdzia Bożego, zlokalizowana w Żorach, jest rzymskokatolicką wspólnotą religijną, która stanowi integralną część osiedla gen. Władysława Sikorskiego. Wchodząc w skład dekanatu żorskiego, ma ona ważne miejsce w strukturze archidiecezji katowickiej.
Ta ożywiona parafia nie tylko służy duchowym potrzebom swoich wiernych, ale również angażuje ich w różnorodne inicjatywy, które mają na celu rozwój życia religijnego i społecznego w regionie.
Początki
W miarę jak Żory zaczęły się rozbudowywać i przyciągać ludzi poszukujących zatrudnienia w kopalniach, rzadkie decyzje biskupa miały kluczowe znaczenie dla rozwoju lokalnej społeczności. To właśnie biskup Herbert Bednorz podjął 12 maja 1984 roku decyzję o wzniesieniu nowego kościoła parafialnego na osiedlu gen. Władysława Sikorskiego. Było to w dniu, w którym poświęcono kościół św. Stanisława, do którego wcześniej należało to osiedle.
Nadzorowanie budowy kościoła powierzono księdzu Stanisławowi Garboczowi, który z dniem 1 sierpnia 1984 roku zaczął wprowadzać w życie tę istotną inwestycję. Wkrótce, bo już 3 października 1984 roku, przydzielono teren, na którym miała powstać świątynia. Był to obszar o nadzwyczaj trudnych warunkach geologicznych, zbagieniony i nieprzygotowany, zlokalizowany wzdłuż drogi łączącej Katowice z Wisłą.
Zakupy rozpoczęto od osuszenia placu budowy: usunięcia namułów oraz odprowadzenia wód powierzchniowych. Zimą 1985 roku oddano do użytku kaplicę tymczasową, a także pomieszczenia do prowadzenia nauczania religijnego. W międzyczasie kontynuowano prace związane z osuszaniem terenu, co było jedną z najważniejszych czynności pozwalających na dalsze prace nad budową. W kaplicy tymczasowej umieszczono obraz Bożego Miłosierdzia, stworzony przez Krzysztofa Dublewskiego.
Po zakończeniu osuszania gruntu, 24 marca 1987 roku, rozpoczęto właściwe prace budowlane. Projekt świątyni opracowali inżynierowie Kazimierz Poniatowski oraz Jerzy Domański, a nad obliczeniami konstrukcji czuwał inż. Robert Szota. 3 kwietnia 1988 roku miała miejsce erekcja parafii Miłosierdzia Bożego, która powstała z terenów zarządzanych przez sąsiednie parafie świętych Apostołów Filipa i Jakuba oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Budowa kościoła trwała od września 1988 do lipca 1989 roku. 25 grudnia 1989 roku odbyła się uroczysta msza św. – pasterka, która miała być pierwszą odprawioną w nowym kościele. Z kaplicy tymczasowej do nowej nawy przeniesiono obraz Bożego Miłosierdzia, natomiast w nawie bocznej znalazł się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. W sercu ołtarza umieszczono relikwie świętych Seweryna i Januarego.
6 grudnia 1992 roku, kościół parafialny został poświęcony przez księdza arcybiskupa Damiana Zimonia. Natomiast 22 maja 2001 roku kaplica tymczasowa została wyburzona, a w jej miejscu, wśród kwiatów i iglaków, postawiono krzyż. Dalsza historia kościoła wiąże się także z rozbudową, która miała miejsce w latach 2003–2006, kiedy to zyskał dodatkowe nawy.
Duszpasterstwo
W parafii Miłosierdzia Bożego w Żorach, w dniu 24 lutego 1996 roku, abp Damian Zimoń przekazał wyjątkowe relikwie błogosławionej Faustyny Kowalskiej, które umieszczono w ścianie prezbiterium. Z tej okazji, grupa parafian udała się do Rzymu, aby uczestniczyć w jej kanonizacji, która miała miejsce 30 kwietnia 2000 roku.
Oprócz głębokiego kultu Miłosierdzia Bożego, parafia jest również miejscem rozwoju kultu św. Pio z Pietrelciny. Co roku, w ramach pobożności, organizowane są pielgrzymki mężczyzn i kobiet do Piekar Śląskich, przyciągające wielu wiernych. Młodzież z parafii ma również możliwość uczestniczenia w spotkaniach, które odbywają się w Lednicy, co sprzyja integracji i duchowemu wzrostowi każdego uczestnika.
Na terenie parafii znajduje się unikalny przydrożny krzyż, który prawdopodobnie został postawiony przez zamożnego rolnika Sobota. W maju 1945 roku obiekt ten został poddany restauracji przez Teodora Czardybona oraz mieszkańców okolicy. Krzyż ten stał się nie tylko miejscem modlitwy, gdzie odprawiano nabożeństwa majowe oraz różańcowe, ale również tradycyjnym miejscem postoju konduktu pogrzebowego, który zmierzał z Baranowic do kościoła w centrum Żor.
Grupy Parafialne
W naszym kościele aktywnie funkcjonuje wiele grup, które umożliwiają wspólne przeżywanie wiary oraz dają szansę na głębsze zrozumienie Pisma Świętego. Praca w tych grupach nie tylko wzbogaca życie duchowe, ale także pozwala na integrowanie się społeczności parafialnej.
- ministranci,
- dzieci Maryi,
- Ruch Światło – Życie, Oaza,
- róże różańcowe,
- Legion Maryi,
- Oaza Rodzin,
- grupa modlitewna Ojca Pio,
- krąg biblijny,
- oraz inne.
Każda z tych grup ma swoje unikalne cele i zadania, ale razem tworzą mozaikę, w której każdy może znaleźć swoje miejsce i poczuć się częścią większej wspólnoty. Zachęcamy wszystkich do dołączenia i odkrywania bogactwa duchowego, jakie oferuje nasza parafia.
Proboszczowie
W historii parafii Miłosierdzia Bożego w Żorach ważną rolę odgrywają poszczególni proboszczowie. Poniżej przedstawiamy sylwetki kapłanów, którzy mieli wpływ na rozwój oraz życie duchowe wspólnoty parafialnej.
- ks. dziekan Stanisław Garbocz, budowniczy kościoła, pełnił swoją posługę od 1984 do 26 lutego 2013 roku,
- ks. wicedziekan dr Krzysztof Lala sprawuje swoją posługę od 17 marca 2013 roku.
Kapłani pochodzący z parafii
W naszej wspólnocie parafialnej mamy zaszczyt mieć kapłanów, którzy każdego roku przyczyniali się do jej rozwoju. Ich pochodzenie z parafii stanowi ważny element naszej tożsamości.
- ks. Andrzej Neblik, rok święceń: 2005,
- ks. Arkadiusz Książek, rok święceń: 2008,
- ks. Bartłomiej Bober, rok święceń: 2010.
Odpust parafialny
Odpust parafialny odbywa się w drugą niedzielę Wielkanocną, która ma datę ruchomą, ponieważ przypada na Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach | Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Żorach Kleszczowie | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Roju | Parafia Ewangelicko-Augsburska Zbawiciela w Żorach | Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Rowniu | Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Rogoźnej | Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Baranowicach | Parafia św. Józefa Robotnika w Osinach koło Żor | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Żorach | Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach | Zbór Kościoła Chrześcijan Dnia Sobotniego w ŻorachOceń: Parafia Miłosierdzia Bożego w Żorach