Fritz August Bimler, który przyszedł na świat 22 sierpnia 1890 roku w Żorach, był uznawanym artystą o wielu talentach. Niespełna sześćdziesiąt lat później, 2 czerwca 1966 roku w Monachium, zakończył swoje życie.
Jako malarz i rysownik, Bimler zyskał reputację, której dopełnieniem była jego pasja do edukacji. Pełnił rolę nauczyciela rysunku w dwóch placówkach edukacyjnych: Gimnazjum Klasycznym oraz Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym w Królewskiej Hucie, znanej obecnie jako Chorzów.
Życiorys
Fritz August Bimler był utalentowanym artystą, który zakontraktował swoje umiejętności w różnych dziedzinach sztuki. Ukończył Szkołę Malarstwa i Rysunku (Mal- und Zeichenschule) w Katowicach, a następnie kontynuował naukę na wydziale historii sztuki oraz malarstwa w Królewskiej Bawarskiej Akademii Sztuki w Monachium, gdzie studiował od 1910 do 1914 roku. Warto również zauważyć, że jest absolwentem szkoły przemysłu artystycznego w tymże mieście.
Po rozpoczęciu I wojny światowej, zgłosił się jako ochotnik do wojska. Służąc w artylerii, doświadczył ciężkiego zranienia, co miało wpływ na jego późniejsze życie i twórczość. Od września 1922 roku pełnił rolę nauczyciela rysunku w Gimnazjum Klasycznym oraz w Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym w Królewskiej Hucie, znanej dziś jako Chorzów. W 1925 roku zdał egzamin państwowy, co uprawniało go do nauczania tego przedmiotu.
W 1929 roku poszerzył swoje działalności o prowadzenie lekcji rysunku z elementami ornamentyki w dokształcającej szkole kupieckiej. W swojej pracy artystycznej malował obrazy olejne, akwarele, portrety oraz akty, przy czym szczególne miejsce w jego dorobku zajmowały krajobrazy, w tym te z podróży po Egipcie, Palestynie, Szwecji, Norwegii, Holandii, Włoszech, Brazylii oraz w jego rodzimej Górnej Śląski.
W 1922 roku na zlecenie administratora apostolskiego dla Górnego Śląska, ks. Augusta Hlonda, namalował 46 obrazów przedstawiających górnośląskie drewniane kościółki. Bimler miał swoje prace na wystawach w Katowicach, a w maju 1923 roku był współzałożycielem Związku Sztuk Pięknych Na Górnym Śląsku. Od 1929 roku należał także do zarządu Zawodowego Związku Artystów Plastyków Śląskich.
Okres II wojny światowej przyniósł mu wiele cierpień. Po wybuchu konfliktu, hitlerowcy nałożyli na niego zakaz wykonywania zawodu (Berufsverbot), a on sam został aresztowany. Jego pierwsza żona, Betty, Żydówka z Królewskiej Huty, została deportowana do obozu w Auschwitz, gdzie poniosła śmierć. Po zakończeniu wojny, w 1948 roku artysta zaprezentował swoje prace na jubileuszowej wystawie, na której znalazło się około 120 jego dzieł.
W 1949 roku poślubił Margarette Flegel, swoją dawną uczennicę, która później stała się nauczycielką muzyki. W 1958 roku para przeprowadziła się do Monachium w Republice Federalnej Niemiec. Fritz August Bimler zmarł 2 czerwca 1966 roku i został pochowany na Cmentarzu Zachodnim w Monachium. Po jego śmierci, dla uczczenia jego twórczości, żona zorganizowała kilka wystaw prac artysty, w tym w 1973 roku w Ratingen-Hosel oraz w 1980 roku w Wangen.
Niektóre z dzieł Bimlera można znaleźć w Muzeum Miejskim w Żorach oraz w Muzeum w Chorzowie. W Żorach stoi także pomnik, który przedstawia artystę w trakcie pracy nad jego obrazem.
Przypisy
- KB, Rozsiadł się wygodnie na ul. Klimka. W Żorach stanęła „Ławeczka Bimlera” [online], TuŻory.pl, 29.09.2023 r. [dostęp 01.10.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Bogusława Lachowska | Fryderyk de Lippa | Otto SternOceń: Fritz August Bimler