Stanisław Sojka


Stanisław Joachim Sojka to niezwykle utalentowany artysta, znany w Polsce i za granicą. Urodził się 26 kwietnia 1959 roku w Żorach. W swojej karierze muzycznej wykazuje się perfekcyjnymi umiejętnościami jako nie tylko wokalista, ale również pianista, gitarzysta oraz skrzypek.

Jego twórczość obejmuje różnorodne style muzyczne, w tym jazz oraz pop, co czyni go jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków. Dodatkowo, Stanisław Sojka jest również kompozytorem oraz aranżerem, co podkreśla jego kreatywność i zrozumienie dla sztuki muzycznej.

Kariera zawodowa

Początki

Już w wieku siedmiu lat, Stanisław Sojka rozpoczął swoją przygodę ze sztuką muzyczną, śpiewając w sopranach w chórze kościelnym. W wieku czternastu lat objął funkcję kościelnego organisty. Jego edukacja muzyczna zaczęła się w Podstawowej Szkole Muzycznej I stopnia w Gliwicach, gdzie uczył się gry na skrzypcach. Następnie kontynuował naukę w Liceum Muzycznym w Katowicach, by ostatecznie podjąć studia na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie zdobył wiedzę z zakresu aranżacji i kompozycji.

W trakcie studiów Sojka był aktywnym członkiem uczelnianego big-bandu Puls, z którym zrealizował kilka nagrań dla Polskiego Radia w Katowicach. W 1977 roku rozpoczął współpracę z Jarosławem Śmietaną, występując na koncertach zespołu Extra Ball w Polsce. Jego debiut na dużej scenie miał miejsce w listopadzie 1978 roku, kiedy to wystąpił z Extra Ballem w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zapis tego koncertu ukazał się na albumie *Don’t You Cry* w 1979 roku.

Warto dodać, że w tym okresie Sojka zdobył pierwszą nagrodę na Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych. Również w tym samym roku zadebiutował w muzyce pop, nagrywając m.in. utwór „You’re the One That I Want” wspólnie z Anną Jantar.

Lata 80.

Rok 1980 przyniósł kolejne ważne wydarzenie w karierze Sojki – wystąpił w śpiewogrze Katarzyny Gärtner pod tytułem „Pozłacany warkocz”, u boku takich gwiazd jak Maryla Rodowicz oraz Andrzej Zaucha. To właśnie w tym czasie Sojka zaprezentował swój pierwszy solowy hit „Śliczna różdżkareczka”. W tym samym roku założył również własny zespół, z którym kontynuował koncerty przez następne cztery lata.

W 1981 roku artysta wydał album *Blublula*, który zyskał uznanie krytyków i został okrzyknięty najlepszym jazzowym albumem roku, zdobywając status złotej płyty. Współpracując z triem Wojciecha Karolaka, Sojka stworzył własne interpretacje jazzowych i soulowych standardów. Podczas festiwalu Jazz Jamboree krytyk Willis Conover określił go jako „najlepiej strzeżony sekret polskiej muzyki”.

Jego kariera nabrała tempa, kiedy rozpoczął występy w całej Europie, grając w jazzowym klubie Quasimodo w Berlinie Zachodnim. W 1982 roku zadebiutował na międzynarodowych festiwalach jazzowych w Norymberdze i Stambule, nagrywając przebój Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody”. W 1983 roku zdobył serca publiczności utworem „Szalony taniec słoni” nagranym z Tie Breakiem oraz wydał dwa albumy: *Soyka Sings Ellington* oraz *Matko, która nas znasz…*, jednocześnie tworząc swój charakterystyczny styl wykonawczy z synkopowanym frazowaniem fortepianowym. Co roku w latach 1983-1988 zdobywał tytuł najlepszego wokalisty jazzowego w plebiscycie „Jazz Forum”.

Rok 1984 przyniósł mu sukcesy w formacji Svora, z którą nagrał utwory „Dokąd idziesz”, „Co ty na to” oraz „Madame schizofrenia”. W 1985 roku związany był z grupą WooBooDoo, wykonując takie przeboje jak „Atak na głowę” oraz „Nie wiem”. Jego koncertowy album *W piwnicy na Wójtowskiej* przyciągnął wiele uwagi, a w 1986 roku Sojka podpisał kontrakt z zachodnioniemieckim oddziałem RCA, nagrywając swój pierwszy popowy album zatytułowany po prostu *Stanisław Sojka*. Utwór „Love Is Crazy” przyniósł mu dużą popularność w Polsce.

Rok 1988 oznaczał powrót do kraju i nagranie tytułowego utworu do filmu *Piłkarski poker*. Tworzył także duet z gitarzystą Januszem „Yaniną” Iwańskim, z którymi koncertował do 1995 roku. W 1989 roku wydał album *Radioaktywny*, który zawierał popularny utwór „Absolutnie nic”. W tym czasie Sojka współpracował z zespołami Maanam, De Mono oraz z takimi artystami jak Kayah, Izabelą Trojanowską i Urszulą, jako wokalista i pianista. W 1989 roku zdobył nagrodę im. Krzysztofa Komedy, a w 1990 roku Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego.

Lata 90.

W 1990 roku Stanisław Sojka rozpoczął nowy rozdział swojej kariery, występując pod nazwiskiem Soyka i wprowadzając nowe hity, takie jak „Cud niepamięci” i „Play It Again”, które promowały jego album *Acoustic* wydany w 1991 roku. Płyta zdobyła uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności, a przeboje „Tak jak w kinie” i „Hard to Part” stały się popularne. Album wyprzedził światowy trend na koncerty akustyczne zapoczątkowane przez MTV.

W 1991 roku stworzył utwór „Tolerancja (na miły Bóg)” z okazji koncertu charytatywnego na rzecz osób chorych na AIDS, a także wydał świąteczny album *Kolędy polskie*. Jego kompozycja „Wszystko co złe omija mnie” dla Grażyny Łobaszewskiej została nagrodzona podczas 28. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Sojka zadebiutował również jako autor, publikując zbiór wierszy zatytułowany „Fracha”. W 1992 roku otrzymał tytuł „Gwiazdy roku” w plebiscycie młodzieżowego magazynu „Popcorn” oraz zdobył Bursztynowego Słowika na festiwalu w Sopocie.

Rok 1992 przyniósł również album *Neopositive*, który zawierał przeboje takie jak „Kiedy jesteś taka bliska”. W 1993 roku ukazał się album koncertowy *Live* nagrany z Yaniną, a w 1994 roku premierę świętował album *Radical Graża*, który reklamował przebojem „Fa na na na”. W 1995 roku Sojka współpracował przy debiutanckim albumie Grażyny Treli oraz zdobył nagrodę Fryderyka dla najlepszego wokalisty roku.

Również w 1995 roku wydał dwa albumy: koncertowy *retrospekcja. koncert. Kraków* oraz studyjny *Sonety Shakespeare*, na którym zaśpiewał wiersze Williama Shakespeare’a w polskim tłumaczeniu. Wyróżniono go za ten projekt nagrodą Fryderyka oraz nominacji w kategoriach najlepszy wokalista roku i najlepszy album muzyki poetyckiej. Po czterech latach od polskiej wersji, nastąpiła jej anglojęzyczna wersja *Soyka Sings Shakespeare’s Sonnets*.

W 1997 roku wystąpił z „Uciekaj moje serce” w hołdzie dla Agnieszki Osieckiej, a także wydał album *Nr 17* z popularnymi hitami, takimi jak „Nie ma drugiej takiej” oraz „Tango Memento Vitae”. W 1999 roku otrzymał nominację do Fryderyka jako najlepszy wokalista roku, a jego koncert był wydany w 2006 roku jako płyta DVD *Koncert w klubie Blue Note*. Również w 1999 roku ukazała się składanka jego największych przebojów *Złota kolekcja – Cud niepamięci*, która zdobyła status złotej płyty.

W tym okresie Sojka współpracował z Grzegorzem Turnauem, nagrywając piosenkę „Soplicowo” do filmu *Pan Tadeusz*. Na koniec lat 90. jego występy odbywały się w składzie Soyka Trio+ z muzykami takimi jak Loco Richter, Arek Smolik i Zbigniew Brysiak.

Lata 2000–2010

W 2000 roku, jako pianista, stworzył instrumentalny album *Sztuka błądzenia* wspólnie z trębaczem Andrzejem Przybielskim. W 2001 roku artysta wydał *Polskie pieśni wielkopostne*, a w 2002 roku album *Soykanova*, w którym prezentował poezję Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana i Federico Garcíi Lorki. Dwa lata później, w 2003 roku, z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, wydał album *Tryptyk rzymski*. Materiał ten zyskał dużą popularność, a Sojka został uhonorowany Fryderykiem za najlepszy album z muzyką poetycką.

Rok 2004 przyniósł album *Soyka Sings Love Songs*, który był pierwszym, w którym Sojka jedynie zaśpiewał. Utwór „Odkąd jesteś” Marka Grechuty zyskał uznanie. W 2005 roku zaangażował się politycznie, biorąc udział w kampanii wyborczej partii Prawo i Sprawiedliwość. W 2007 roku rozpoczął współpracę z nowo utworzoną formacją Soyka Sextet Plus.

W 2008 roku artysta powrócił na rynek muzyczny, prezentując nowe nagrania. Współragowanie z wykonawcami muzyki hip-hopowej, takimi jak Gorzki, zaowocowało przebojem „Duże miasto”. Inne single, takie jak „Waluta” i „Zwycięstwo”, ukazały się w różnych stylach muzycznych, od reggae po hip-hop. Oprócz tego, Sojka wydał trzy ważne albumy podsumowujące jego trzydziestoletnią karierę: koncertowy *Solo Recital* oraz szesnastopłytowy box z niemal całkowitą dyskografią umieszczoną w *Roczniku 59*.

Na przełomie roku 2008/2009, Sojka zadebiutował jako aktor w filmie Doroty Kędzierzawskiej *Jutro będzie lepiej*. Rok 2009 przyniósł również ogólnopolską inaugurację cyklu „Wytwórnia Kina Niemego”, gdzie Sojka towarzyszył filmom muzyką na żywo. 3 maja 2009 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku hucznie obchodził swoje trzydziestolecie solowej kariery artystycznej.

Lata 2011–2020

W 2011 roku Sojka zyskał miano jednego z kompozytorów w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. W marcu tego samego roku wystąpił jako główna gwiazda Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Nastroje” w Katowicach. W kwietniu premierę miało widowisko „Jesteś tym, kim będziesz jutro – Pasja Szczecińska”, do którego muzykę skomponował Sojka, opartą na tekstach Romana Brandstaettera. Platformę wydarzenia zorganizował Krzysztof Czeczot.

We wrześniu 2010 roku ukazał się album *…Tylko brać – Osiecka znana i nieznana*, który zawierał utwory zaprezentowane podczas koncertu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Album zdobył uznanie, a Sojka został doceniony złotą płytą oraz nominacjami do Fryderyków. W 2011 roku artysta brał również udział w charytatywnych projektach, takich jak album *Cudowny świat* oraz minialbum *Idą Święta 4 – Akcja Charytatywna Trójki*.

W 2012 roku Sojka wydał album *Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi*, gdzie zaprezentowane były jego interpretacje utworów Czesława Niemena, a w 2013 roku ukazał się koncertowy album *Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi – Live*. Dwa lata później, w 2014 roku, Sojka znowu sięgnął po twórczość Bolesława Leśmiana, nagrywając album *Strug. Leśmian. Soyka*.

Rok 2015 przyniósł płytę *Swing Revisited*, na której Sojka zrealizował własne wersje swingowych klasyków. W 2016 roku pokazał swoje umiejętności jako skrzypek, wydając album *Action Direct Tales* z wybitnym wirtuoze m kory, Buby Badjie Kuateh z Gambii. Stanisław Sojka nieprzerwanie udowadnia swoją wszechstronność i rozwija swoją artystyczną karierę.

Życie prywatne

Stanisław Sojka, znany artysta, ma za sobą bogate życie prywatne. Z pierwszą żoną, Iwoną, wychował czterech synów, co stanowi ważny element jego osobistej historii.

W 1991 roku spotkał aktorkę Grażynę Trelę, z którą nawiązał bliską relację. To uczucie doprowadziło do rozstania z pierwszą żoną.

Po zakończeniu tego związku, Sojka ożenił się po raz drugi z Ewą Żmijewską, co stanowi kolejny krok w jego życiu osobistym.

Dyskografia

W artykule związanym z dyskografią Stanisława Sojki można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące jego twórczości. Aby uzyskać więcej wiedzy na ten temat, warto sięgnąć do sekcji Dyskografia w artykule Haiku Fristajl.

nagłówek_h3: Albumy studyjne :nagłówek_h3
RokTytułPozycja na liścieCertyfikat ZPAV
POL
1979Don’t You Cry
  • Data: 16 kwietnia 1979
  • Wydawca: PolJazz
_
1981Blublula
  • Data: 18 maja 1981
  • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
_
1982Soyka Sings Ellington
  • Data: 19 kwietnia 1982
  • Wydawca: Helicon
_
Matko, która nas znasz…
  • Data: 27 września 1982
  • Wydawca: Helicon
_
1984Soyka w Piwnicy na Wójtowskiej
  • Data: 1984
  • Wydawca: PolJazz
_
1986Stanisław Sojka
  • Data: 18 sierpnia 1986
  • Wydawca: RCA
_
1988Radioaktywny
  • Data: 16 maja 1988
  • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
_
1991Acoustic
  • Data: 19 sierpnia 1991
  • Wydawca: Zic Zac
_
1995Sonety Shakespeare
  • Data: 9 października 1995
  • Wydawca: Pomaton EMI
_
1998Nr 17
  • Data: 10 marca 1998
  • Wydawca: Pomaton EMI
_
Soyka Sings Shakespeare’s Sonnets
  • Data: 23 listopada 1998
  • Wydawca: Pomaton EMI
_
2002Soykanova
  • Data: 14 października 2002
  • Wydawca: Pomaton EMI
50_
2004Soyka Sings Love Songs
  • Data: 8 marca 2004
  • Wydawca: Pomaton EMI
16_
2010…Tylko brać
  • Data: 10 września 2010
  • Wydawca: Universal Music Polska
7
  • złota płyta
2011Stanisław Soyka śpiewa 7 wierszy Czesława Miłosza
  • Data: 13 maja 2011
  • Wydawca: Universal Music Polska
17_
2012Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi
  • Data: 24 kwietnia 2012
  • Wydawca: Universal Music Polska
7_
2019Muzyka i słowa
  • Data: 1 lutego 2019
  • Wydawca: Universal Music Polska
14
  • złota płyta
„–” pozycja nie była notowana.
nagłówek_h3: Albumy koncertowe :nagłówek_h3
RokTytułUwagi
1979Don’t You Cry
  • Zapis koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie, 29 listopada 1978
  • Data: 1978
  • Wydawca: POLJAZZ nr. Z-SX-0694
  • LP
1990In Concert (oraz Janusz „Janina” Iwański)
  • Data: 1990
  • Wydawca: Polton
  • CD
1993Soyka Yanina & Kompania (oraz Janusz „Janina” Iwański i Kompania)
  • Data: 1993
  • Wydawca: ESA
  • CD
1995retrospekcja. koncert. Kraków (oraz Janusz „Janina” Iwański i Tie Break)
  • Data: 1995
  • Wydawca: Pomaton EMI
  • CD
2008Solo Recital
  • Data: 14 marca 2008
  • Wydawca: Sadowsky Music Group
  • DVD
2013Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi – Live
  • Data: 26 lutego 2013
  • Wydawca: Universal Music Polska
  • CD+DVD
_ nagłówek_h3: Kompilacje :nagłówek_h3
RokTytułPozycja na liścieCertyfikat ZPAV
POL
1998Złota kolekcja – Cud niepamięci
  • Data: 15 czerwca 1998
  • Wydawca: Pomaton EMI
43
  • złota płyta
2004Złota kolekcja, Vol. 2 – Życie to krótki sen
  • Data: 21 kwietnia 2004
  • Wydawca: Pomaton EMI
44_
2008Rocznik 59 (BOX)
  • Data: 28 listopada 2008
  • Wydawca: EMI Music Poland
_
2013Poeci polskiej piosenki – Soyka: Absolutnie nic…
  • Data: 30 kwietnia 2013
  • Wydawca: Universal Music Polska
_
„–” pozycja nie była notowana.
nagłówek_h3: Albumy świąteczne i okolicznościowe :nagłówek_h3
RokTytułPozycja na liścieCertyfikat ZPAV
POL
1991Kolędy
  • Data: 1991
  • Wydawca: Polskie Radio Katowice
1995Kolędy polskie
  • Data: 1995
  • Wydawca: ESA
2001Polskie Pieśni Wielkopostne
  • Data: 31 marca 2001
  • Wydawca: Pomaton EMI
26
2003Tryptyk Rzymski
  • Data: 15 września 2003
  • Wydawca: Pomaton EMI
1
  • złota płyta
„–” pozycja nie była notowana.
nagłówek_h3: Współpraca :nagłówek_h3
RokTytułPozycja na liścieCertyfikat ZPAV
POL
1992Neopositive (oraz Janusz „Janina” Iwański)
  • Data: 1992
  • Wydawca: ESA
_
1994Radical Graża (oraz Janusz „Janina” Iwański i Kompania)
  • Data: 1994
  • Wydawca: ESA
_
2000Sztuka błądzenia (oraz Andrzej Przybielski)
  • Data: 1 sierpnia 2000
  • Wydawca: FF Folk
_
2009Studio Wąchock (oraz Sekstet Plus)
  • Data: 2 października 2009
  • Wydawca: Universal Music Polska
23_
2011W blasku światła (oraz Andrzej Piaseczny)
  • Data: 15 kwietnia 2011
  • Wydawca: QM Music
_
2014Strug. Leśmian. Soyka. (oraz Adam Strug)
  • Data: 13 maja 2014
  • Wydawca: Universal Music Polska
22_
2015Swing Revisited (oraz Roger Berg Big Band)
  • Data: 14 kwietnia 2015
  • Wydawca: Universal Music Polska
7
  • platynowa płyta
2015Shakespeare a cappella (oraz Cracow Singers)
  • Data: 7 sierpnia 2015
  • Wydawca: Warner Music Poland
2017Action Direct Tales (oraz Buba Badjie Kuyateh)
  • Data: 2017
  • Wydawca: Universal Music Poland
_

Single

RokTytułMiejsce na liścieAlbum
LP3
SLiP
1979„Hopelessly Devoted To You / You’re The One That I Want” (z Anną Jantar)
1988„The Spirit Of The West”
2002„Życie to krótki sen”337Soykanova
„Czas nie czeka na nas”39
„Gdybym…”44
2003„Tryptyk rzymski”Tryptyk Rzymski
„–” oznacza, że pozycja nie była notowana.

Inne notowane utwory

RokTytułPozycja na liścieAlbum
LP3
SLiP
1987„Love Is Crazy”27Stanisław Sojka
1990„Cud niepamięci”6Acoustic
„Play It Again”15
1991„Tolerancja (Na miły Bóg)”4Neopositive
„I Never Felt This Before”42
„Tak jak w kinie”18Acoustic
1992„Kiedy jesteś taka bliska”16
1994„Fa na na na” (oraz Janusz „Janina” Iwański)33
„Płoniemy, płoniemy” (oraz Janusz „Janina” Iwański)36
1995„Są na tym świecie rzeczy” (oraz Janusz „Janina” Iwański)24retrospekcja. koncert. Kraków
„Tears in Heaven”48
„Mocniej Cię kocham, choć na pozór słabiej”22Sonety Shakespeare
1997„Nie ma drugiej takiej”24Nr 17
1998„Tango Memento Vitae”29
„Allegro Ma Non Troppo”31
1999„Soplicowo” (oraz Grzegorz Turnau)448Pan Tadeusz (ścieżka dźwiękowa)
2002„Świat”50
2004„Odkąd jesteś”40
„Wiem, że nie wrócisz”50
2008Piotr Krakowski – „Waluta” (gościnnie: Stanisław Sojka)6Pankracy Sessions
2009„Każdy kochać się chce” (oraz Sekstet Plus)37
2010„Nigdy nie zamknę drzwi przed tobą” (oraz Kora)4328
2011„Na cześć księdza Baki” (oraz Czesław Mozil)1710Stanisław Soyka śpiewa 7 wierszy Czesława Miłosza
2010„Tango Warszawo”26…tylko brać – Osiecka znana i nieznana
2012„Czas jak rzeka”32
„Historia jednej znajomości”38
2013„Stoję w oknie”42
„–” oznacza, że pozycja nie była notowana.

Przypisy

  1. AgnieszkaA. Święcicka: Rozpalała wyobraźnię milionów mężczyzn. Dla niej Sojka porzucił ciężarną żonę i synów [online], plejada.pl, 29.06.2024 r. [dostęp 26.10.2024 r.]
  2. „Orzeł może” - zobacz teledysk do hymnu akcji! [online], polskieradio.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
  3. „Swing Revisited” – nowy album Stanisława Soyki już w sprzedaży [online], cgm.pl, 13.04.2015 r. [dostęp 13.04.2015 r.]
  4. Pusz: Stanisław Soyka z muzykami Pogodno [online], muzyka.interia.pl, 22.10.2014 r. [dostęp 22.10.2014 r.]
  5. „Soyka, Strug i Leśmian na jednej płycie”. polskieradio.pl, 22.05.2014 r. [dostęp 22.05.2014 r.]
  6. Lista Nośników Płyt (OLiS) – sprzedaż w okresie 12-18.05.2014 r. [dostęp 31.05.2014 r.]
  7. „Stanisław Soyka w hołdzie mistrzowi live CD + DVD”. tvp.pl, 26.02.2013 r. [dostęp 26.02.2013 r.]
  8. „Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi” [online], universalmusic.pl, 12.04.2012 r. [dostęp 12.04.2012 r.]
  9. Polscy artyści dla głodującej Afryki [online], muzyka.interia.pl, 31.08.2011 r. [dostęp 31.08.2011 r.]
  10. Soyka i Piaseczny nagrali razem płytę [online], plejada.pl, 04.04.2011 r. [dostęp 04.04.2011 r.]
  11. Sylwia Gawłowska: Festiwalowe podium. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu 1963–2017 we wspomnieniach artystów. 2018, s. 164–165. ISBN 978-83-938344-7-1.
  12. Bartosz Ignacy Wrona: Za słowa się odpowiada. W: Wywiady Bez Kitu. Kowary: Wydawnictwo Narbook, 2010.
  13. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia polskiego rocka. In Rock, 1996.
  14. „Sopot TOPtrendy Festiwal 2012”. rp.pl, 25.05.2012 r. [dostęp 25.05.2012 r.]
  15. Stanisław Sojka – „Don't You Cry” [online], muzyka.wp.pl [dostęp 23.01.2014 r.]
  16. Złote płyty CD przyznane w 2016 roku [online], ZPAV [dostęp 15.06.2016 r.]
  17. Złote płyty CD przyznane w 2001 roku [online], ZPAV [dostęp 24.11.2020 r.]
  18. „Stanisław Sojka – Złota kolekcja, Vol. 2 – Życie to krótki sen”. muzyka.wp.pl. [dostęp 23.01.2014 r.]
  19. OLiS – sprzedaż w okresie 17.04.2001 – 22.04.2001. olis.onyx.pl. [dostęp 23.01.2014 r.]
  20. Stanisław Sojka – Studio Wąchock. muzyka.wp.pl. [dostęp 23.01.2014 r.]
  21. „Strug. Leśmian. Soyka.” – Adam Strug & Stanisław Soyka [online], universalmusic.pl [dostęp 31.05.2014 r.]
  22. Złote płyty CD przyznane w 2006 roku [online], ZPAV [dostęp 24.11.2020 r.]

Oceń: Stanisław Sojka

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:13