Antoni Wicherek, polski dyrygent, przyszedł na świat 18 lutego 1929 roku w mieście Żory. Jego życie zawodowe i pasja do muzyki trwały aż do jego śmierci, która miała miejsce 20 lutego 2015 roku w Warszawie.
Wicherek pozostawił po sobie znaczący ślad w polskim środowisku muzycznym, a jego dziedzictwo artystyczne wciąż inspiruje wielu współczesnych muzyków.
Życiorys
Antoni Wicherek był niezwykle wpływową postacią w polskiej muzyce, pełniąc rolę prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Jako wieloletni dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Teatru Wielkiego w Warszawie, zyskał uznanie w środowisku artystycznym. Jego kariera obejmowała także dziesięcioletnie kierowanie Operą w Oberhausen, co podkreśla jego międzynarodowe osiągnięcia.
Wicherek swoją edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, gdzie skończył klasę dyrygentury, a równocześnie ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie. Jego muzykalność kształtowały takie osobistości jak Kazimierz Wiłkomirski, Adam Kopyciński oraz Walerian Bierdiajew. Dodatkowo podjął studia w Conservatorio Benedetto Marcello w Wenecji.
Jego pierwsze doświadczenia zawodowe miały miejsce w Operze Wrocławskiej, gdzie w latach 1954-1957 pełnił funkcję asystenta dyrygenta. Wkrótce po tym rozpoczął pracę jako dyrygent, a jego kariery poszerzały się o zobowiązania w Operze Poznańskiej oraz Operze Warszawskiej. W latach 1973-1981 pełnił tam rolę pierwszego dyrygenta oraz dyrektora artystycznego, rewolucjonizując repertuar warszawskiej opery.
Po odejściu z Warszawy miał okazję kierować teatrami i orkiestrami za granicą, m.in. w Egipcie, Szwajcarii oraz w Niemczech. W tym czasie zyskał uznanie jako dyrygent, gościnnie występując w takich miastach jak Berlin, Budapeszt, Drezno, Lipsk, Ankara oraz Bukareszt.
W Polsce, powracając do kraju, przez trzy sezony, w latach 1991-1994, kierował łódzką operą, gdzie miał na celu przywrócenie popularności opery „Paria”, ostatniego ukończonego dzieła Stanisława Moniuszki. To pod jego dowództwem w 1993 roku po raz pierwszy zabrzmiała w Polsce opera buffo „Król Ubu” („Ubu rex”) Krzysztofa Pendereckiego.
Wicherek był również aktywnym członkiem PZPR od 1961 roku, a swoje zasługi w kulturze został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotą odznaką honorową „Za Zasługi dla Warszawy” w 1972 roku.
Jego prace koncentrowały się wokół muzyki operowej, z wyraźnym uwzględnieniem dzieł Stanisława Moniuszki oraz Ryszarda Wagnera. W latach 80. prowadził telewizyjne transmisje operowe, a także tworzył muzykę do filmów. Antoni Wicherek był stryjem Tadeusza Wicherka, innego znanego polskiego dyrygenta.
Życie osobiste Wicherka związane było z znaną i cenioną śpiewaczką Hanną Lisowską. Po śmierci, jego doczesne szczątki spoczęły w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera G-tuje-13).
Przypisy
- a b Dariusz Pawłowski Nie żyje Antoni Wicherek, były dyrektor łódzkiej opery „Polska Dziennik Łódzki” 23.02.2015 r. s. 15
- JacekJ. Marczyński JacekJ., Antoni Wicherek nie żyje [online], rp.pl, 20.02.2015 r. [dostęp 21.02.2015 r.]
- Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy, nr 7, 30.04.1972 r. s. 3.
- Kto jest kim w Polsce 1984. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1984, s. 1057. ISBN 83-223-2073-6.
- Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Joanna Gryga | Jerzy Walczak (ur. 1962) | Józef Polok | Stanisław Sojka | Piotr Kasprowski | Iwona Węgrowska | Maja Bohosiewicz | Marek ProboszOceń: Antoni Wicherek