Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o przypadkach pryszczycy, wysoce zakaźnej choroby zwierząt parzystokopytnych, wykrytej na terenie Niemiec, w pobliżu polskiej granicy. Władze Brandenburgii już wprowadziły szczegółowe środki zaradcze, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa na terenie Polski. Mieszkańcy Żor, posiadający zwierzęta gospodarskie, powinni być szczególnie czujni i śledzić wytyczne w tej sprawie.
W najnowszym komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii przedstawiono alarmujące informacje na temat pryszczycy, która została zaobserwowana w gospodarstwie, w odległości zaledwie 70 km od granicy z Polską. Pierwszy od 37 lat przypadek tej choroby diagnozowano u trzech wołów domowych w gminie Hoppegarten. W związku z tym, władze Brandenburgii wprowadziły 72-godzinny zakaz przemieszczeń zwierząt oraz odpowiednie obostrzenia dotyczące terenów wokół ogniska choroby.
Władze zwracają uwagę na powagę sytuacji i zalecają, aby wszyscy posiadacze zwierząt w Polsce bezwzględnie przestrzegali zasad bioasekuracji. Niezbędne jest ich wprowadzenie, aby zapobiec ewentualnemu wniknięciu wirusa do hodowli. Ważne jest również, aby w przypadku zauważenia objawów chorobowych, takich jak gorączka, apatia czy obfite ślinienie, natychmiast zgłaszać te przypadki powiatowym lekarzom weterynarii.
Przypomniano również, że istnieje obowiązek zgłaszania podejrzeń o wystąpienie pryszczycy, a każdy przypadek choroby wymaga szybkiej reakcji ze strony władz. Ponadto, z tytułu zwalczenia pryszczycy, hodowcy mogą starać się o odszkodowanie za zabite zwierzęta. Zważywszy na potencjalne straty finansowe związane z epidemią, mieszkańcy Żor i okolic powinni z dużą uwagą śledzić komunikaty w tej sprawie oraz dostosować swoje działania do wprowadzonych regulacji.
Źródło: Urząd Miasta Żory
Oceń: Przywrócenie działań prewencyjnych w związku z pryszczycą w okolicach granicy Polski
Zobacz Także