Mieszkańcy Żor zostali poinformowani o przekroczeniu poziomu informowania dotyczącego pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Wydarzenie miało miejsce 26 grudnia 2024 roku, kiedy to Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło alarm dotyczący jakości powietrza. Stężenia pyłów na wybranych stacjach monitorujących przekroczyły wartość 100 μg/m3, co wywołało ostry sygnał ostrzegawczy. Zjawisko to dotknęło także inne pobliskie miejscowości, przyczyniając się do rozprzestrzenienia się smogu.
W szczególności stacje monitorujące w Rybniku zarejestrowały najwyższe stężenie wynoszące 120 μg/m3. Poziom informowania został również przekroczony w Częstochowie, gdzie pomiar wyniósł 105 μg/m3. Inne miejscowości, takie jak Cieszyn, Jastrzębie-Zdrój i Żywiec, także odnotowały niepokojące wyniki, które oscylowały w okolicy 100-102 μg/m3. Taka sytuacja na pewno zaniepokoiła lokalne społeczności, zwłaszcza w związku z jakością życia oraz zdrowiem mieszkańców.
Obszar przekroczeń obejmował nie tylko Żory, ale również całe powiaty, w tym miasto Rybnik, Jastrzębie-Zdrój oraz mikołowski i rybnicki. Wytworzenie tego typu zjawiska atmosferycznego, jak smog, jest szczególnie groźne, zwłaszcza w okresach zwiększonego zapotrzebowania na ogrzewanie. Zdecydowanie jest to temat, który wymaga dalszej obserwacji i podejmowania odpowiednich działań w celu ochrony zdrowia publicznego. Mieszkańcy powinni być świadomi tej sytuacji i podejmować środki ostrożności w codziennym życiu.
Źródło: Urząd Miasta Żory
Oceń: Przekroczenie poziomu informowania o pyłach zawieszonych PM10 w Żorach
Zobacz Także