Bernard Drzęźla, urodzony 3 lipca 1941 roku w Żorach, był wybitnym polskim inżynierem górnictwa, którego kariera zawodowa oraz osiągnięcia naukowe pozostawiły znaczący ślad w dziedzinie techniki.
W ciągu swojego życia, zdobył tytuł profesora nauk technicznych, co podkreśla jego ogromne kompetencje oraz zaangażowanie w rozwój tej branży.
Drzęźla był również aktywnym uczestnikiem życia publicznego, pełniąc urząd senatu podczas V kadencji, co świadczy o jego wpływie na polską politykę oraz naukę.
Niestety, odszedł z tego świata 9 marca 2006 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo w zarówno w górnictwie, jak i w instytucjach akademickich.
Życiorys
Bernard Drzęźla to wybitna postać w dziedzinie nauk górniczych. Ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, co miało miejsce w 1965 roku. Po tym, jak rozpoczął swoją karierę na tej samej uczelni, jego chęć do nauki nie wygasła, co skłoniło go do studiowania matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim w systemie zaocznym.
Jego kariera akademicka nabrała tempa, kiedy w 1971 roku obronił doktorat w dziedzinie nauk technicznych. Siedem lat później, w 1979 roku, uzyskał habilitację, a w 1991 roku otrzymał tytuł profesora. Bernard Drzęźla zdobył doświadczenie dzięki stażom w wielu kopalniach w Zagłębiu Górnośląskim, a swoje umiejętności i wiedzę rozwinął nie tylko jako dyrektor Instytutu Eksploatacji Złóż na Politechnice Śląskiej, ale także jako prodziekan i dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii.
Wpływ profesora Drzęźli sięgał daleko poza granice kraju – prowadził wykłady na zagranicznych uczelniach, zdobywając tytuły doktora honoris causa oraz profesora honorowego na trzech uczelniach technicznych za granicą. Przez wiele lat aktywnie działał w różnych organizacjach, będąc członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, Society of Mining Professors oraz Akademii Nauk Technicznych Ukrainy. Był także wiceprzewodniczącym Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego.
W swojej pracy naukowej specjalizował się w geomechanice i geofizyce górniczej, koncentrując się na minimalizacji wpływu deformacji i wstrząsów indukowanych przez górnictwo na obiekty na powierzchni. Jego osiągnięcia obejmują ponad 200 publikacji naukowych.
W sferze politycznej Bernard Drzęźla był aktywny jako członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z ramienia którego zasiadał w Senacie w latach 2001–2005, reprezentując okręg rybnicki. W 2004 roku pełnił rolę eurodeputowanego V kadencji, a także kandydował do Parlamentu Europejskiego, choć bez powodzenia. W 2005 roku nie zdołał uzyskać reelekcji do Senatu.
Prywatnie, był żonaty i miał dwie córki – Ewę i Justynę.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Jerzy Pistelok | Zygmunt Łukaszczyk | Tadeusz ChwałkaOceń: Bernard Drzęźla